Isınma Sezonu Başlamadan...

Isınma dönemine girerken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Merkezi ısıtma sistemimizde; jeotermal devre ve şehir devresinin işletme, kontrol ve bakım sorumluluğu Şirketimize; bina devresinin işletme, kontrol ve bakım sorumluluğu Abonelere aittir. Bu nedenle ısınma dönemine girerken aşağıdaki kontrollerin yapılmasında yarar vardır.

• Sisteminizde bulunan su miktarını kontrol ediniz. Eğer su eksik ise üst katlarda sorun yaşanacaktır. Ayrıca radyatörlere musluk bağlayarak su almayınız. Radyatörlerin içindeki su termal su değildir. Tesisatınızda eksilen su ısınma problemlerine yol açacağı gibi sık sık ilave edilen su korozyona ve sisteminizin çürümesine yol açar.

• Bina sirkülasyon pompasını çalıştığını kontrol ediniz. Bina devresi pislik tutucusu temizliğini yapınız yada bir tesisat firmasına yaptırınız.

• Tesisatınızdaki vanaların açık olduğunu kontrol ediniz.

• Sistemde hava cebi oluşturabilecek yerler kontrol edilmeli ve mutlaka radyatörlerden sistemin havası atılmalıdır. Radyatörleri temiz tutarak tozların ısıyı emmesini önleyiniz. Radyatörlerin üst, ön kısmını perdeler, konsollar ve koltuklar ile örtmeyiniz.Radyatörlerin arkasına, duvara, alüminyum folyo yapıştırmanız takdirde duvardan olan ısı kaybı önlenecektir.

• Isıttığınız mekanları nemlendirin. Nemli hava daha iyi konfor sağlar.Kapı ve pencerelerinizi kapalı tutunuz. Kapı altları, kapı delikleri ve pencere aralıkları gibi hava sızıntısı olan yerleri kapatınız. Evin havalandırmasını güneşli saatlerde evin güneş gören penceresinden kısa süreler içinde yapınız.

• Merkezi ısıtma sistemlerinde olduğu gibi bina içinde de enerjinin adil paylaşımını sağlamak için bina giriş vanaları üst katlardan alt katlara doğru kısılmalıdır. Pompaya yakın olan alt katın vanasının tam açık olması üst katların enerjisini bu katta kullanılması anlamına gelmektedir.

• İç konfor şartları, salon ve yatak odalarında 22ºC, koridor ve mutfaklarda 20ºC sıcaklıkların sağlanmasıyla gerçekleşir. Evinizde bir termometre bulundurunuz ve 22ºC üzerindeki sıcaklıklar için lütfen arızayı aramayınız.